Czy potrzebujesz podpórki pod plecy?

Ból pleców, zwłaszcza w dolnej części pleców, jest powszechną bolączką. Dotyczy to w szczególności osób pracujących w biurach i innych miejscach, które wymagają dużo siedzenia przez cały dzień.

W wielu przypadkach przyczyną tego bólu pleców jest zła postawa podczas siedzenia przy biurku.

Bez odpowiedniego podparcia dla dolnej części pleców, zwanej również kręgosłupem lędźwiowym, wielu pracowników zaczyna się załamywać po długim dniu gapienia się na ekran komputera. Powoduje to spłaszczenie naturalnego zakrętu w dolnej części pleców.

Z czasem może to doprowadzić do powstania wrażliwych punktów ucisku wraz z szeregiem innych poważnych problemów zdrowotnych, które po dłuższym czasie siedzenia są bolesne.

Podczas gdy prawdą jest, że podparcie lędźwiowe krzeseł biurowych przeszło długą drogę przez dziesięciolecia, zapewniając lepsze podparcie niż krzesła z przeszłości, ergonomiczne krzesła nie są uniwersalne.

Projektanci krzeseł dokładają wszelkich starań, aby zapewnić odpowiednie oparcie dla jak najszerszej grupy osób, ale jest to praktycznie niemożliwe, aby jeden styl krzesła pracował dla wszystkich. Możesz potrzebować dodatkowego oparcia dla swojego krzesła biurowego, jeśli masz nadzieję na stworzenie ergonomicznego układu biura. Na szczęście masz do dyspozycji wiele opcji.

Czy często zadawałeś sobie te pytania?

  • Dlaczego plecy mnie bolą po dłuższym czasie siedzenia?
  • Jak mogę zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu w dolnej części pleców?
  • Czy mam wystarczające podparcie lędźwiowe na krześle biurowym?
  • Jak zapobiec złej postawie pleców podczas siedzenia?

Cóż, najprawdopodobniej masz problem z obecnym podparciem pleców. Oto, co musisz wiedzieć.

 

DLACZEGO MUSISZ ZWIĘKSZYĆ WSPARCIE DLA FOTELA W BIURZE?
Każdy z nas ma inny kształt ciała, w tym krzywą lędźwiową u podstawy kręgosłupa. Jeśli krzywa lędźwiowa jest głębsza niż przeciętna, jest mało prawdopodobne, że standardowe krzesło biurowe zapewni potrzebne wsparcie pleców.

To samo dotyczy prawdopodobnie foteli samochodowych.

Niektóre style krzeseł mogą jednak zwiększać zapotrzebowanie na dodatkowe wsparcie. Na przykład krzesła z wysokim oparciem często przesuwają górną część pleców i ramiona do przodu, zmuszając dolną część pleców do odsunięcia się od oparcia krzesła. Podobny problem stanowią modele z głębokimi siedziskami.

PROBLEM Z NIEODPOWIEDNIM WSPARCIEM TYLNYM

Kiedy nie otrzymujesz wystarczającego podparcia lędźwiowego z fotela w biurze, możesz zacząć się załamywać lub załamywać w miarę upływu dnia.

Sprawdzajcie sami siebie przez cały dzień, aby ocenić swoją postawę. Jeżeli będziesz głaskał do przodu, nadając plecom zakrzywiony kształt, prawdopodobnie nie uzyskasz wystarczającego wsparcia.

W miarę jak się garbisz, twój kręgosłup wygina się, uciskając kręgi, krążki międzykręgowe oraz więzadła i mięśnie, które je trzymają razem.

Ból dolnej części pleców z powodu słabego podparcia lędźwiowego

JAK STWIERDZIĆ, CZY BRAK JEST PODPARCIA W TWOIM FOTELU?

Aby dowiedzieć się, czy potrzebujesz większego podparcia lędźwiowego dla swojego krzesła biurowego, spróbuj tej prostej sztuczki.

Zwiń mały ręcznik i umieść go między dolną częścią pleców a tyłem krzesła na wysokości około talii. Zwróć uwagę, jak bardzo różni się Twoja postawa i poziom komfortu od ręcznika. Jeżeli zauważysz, że mniej się chowasz i plecy odczuwają mniejszy ból lub dyskomfort, krzesło potrzebuje większego oparcia.

Podczas gdy pewne spadki można przypisać danej osobie, w wielu przypadkach są one raczej winą samego krzesła.

Oczywiście, masz kontrolę nad swoją postawą, ale niezwykle trudno jest utrzymać neutralną, rozluźnioną pozycję kręgosłupa, gdy krzesło biurowe aktywnie wypycha je z linii.

OPCJE POPRAWY OPARCIA LĘDŹWIOWEGO FOTELA BIUROWEGO
Na szczęście masz kilka opcji, które pomogą Ci poprawić postawę i zminimalizować ból w dolnej części pleców, w tym:

Podnóżek pomaga w poprawie postawy ciała i minimalizacji bólu pleców

OPCJA 1 - DODANIE PODNÓŻKA

Podnóżek pod biurkiem może nie wydawać się związany z bólem pleców, ale zdziwiłbyś się, jak skuteczna może być ta mała zmiana.
Podnosząc stopy nad ziemię, zachęcasz się do prostszego siedzenia, zbliżając kręgosłup do jego naturalnego zakrętu. W zależności od nasilenia problemów z kręgosłupem i nieadekwatności podparcia w krześle, może być konieczne zastosowanie dodatkowych środków.

Rolowany ręcznik może pomóc w poprawie postawy ciała.

OPCJA 2 - ZWINIĘCIE RĘCZNIKA

Pamiętasz tę sztuczkę, o której wspomnieliśmy powyżej, aby pomóc Ci ustalić, czy potrzebujesz dodatkowego wsparcia pleców?
Cóż, możesz użyć tego samego zwijanego ręcznika, aby zwiększyć swoje wsparcie. Jest to świetna, krótkoterminowa opcja, jak na przykład, gdy uczestniczysz w spotkaniu w sali konferencyjnej i nie siedzisz na swoim własnym krześle.

Jednak bez przymocowania ręcznika do tylnej części krzesła, prawdopodobnie będzie się on poruszał przez cały dzień, gdy będziesz przesuwał swój ciężar. Będziesz musiał go często dostosowywać, aby zapewnić sobie wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

Rolka lędźwiowa pomaga poprawić postawę ciała i zminimalizować ból pleców

OPCJA 3 - UŻYCIE PODPÓRKI POD PLECY

Na rynku dostępnych jest wiele podpórek, które pomagają zwiększyć podparcie lędźwiowe krzeseł biurowych. Jednakże, podobnie jak same krzesła, poduszki lędźwiowe są dostępne tylko w określonych rozmiarach.
Jeśli możesz znaleźć rozmiar i styl, który jest właśnie dla Ciebie, to może być rozwiązaniem Twoich problemów, ale może trzeba będzie przejść przez kilka zanim znajdziesz odpowiednie dopasowanie. Nie tylko to, ale twój potrzeby mogą zmieniać się przez cały dzień gdy ty zamieniasz w górę twój siedzący styl, wynikający w potrzebie dla kilka podpórek dopasowywujących się do twoich zmieniających się potrzeb.

Sprawdź podpórki pod plecy w sklepie Alibiuro.pl