• Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ergonomia biurowa: Sześciopunktowa lista kontrolna do prawidłowego ustawienia monitora komputerowego

Prawidłowe ustawienie monitora komputerowego jest ważnym elementem ergonomicznej konstrukcji stanowiska pracy komputera. Źle ustawiony monitor może wprowadzać niewygodne i nieprzyjemne postawy, które mogą prowadzić do bolesnych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego (MSD).

Innym częstym problemem powodowanym przez źle umieszczony monitor jest zmęczenie oczu, które również jest niewygodne i może prowadzić do problemów zdrowotnych i wydajności pracy.

Zapobiegnijmy temu poprzez prawidłowe umieszczenie monitora komputerowego. Zacznijmy od tej prostej, sześciopunktowej listy kontrolnej.

Ergonomiczna lista kontrolna do prawidłowego ustawienia monitora komputerowego

1. Umieść monitor w miejscu, które eliminuje odblaski na ekranie. Odbicia światła od monitora mogą powodować zmęczenie oczu, ale czasami mogą również powodować przyjęcie niezręcznej pozycji do odczytu ekranu.

2. 2. Umieść monitor pod kątem prostym lub z dala od okien i świateł zadań. Odbicia światła bezpośrednio za ekranem mogą powodować zmęczenie oczu i być niewygodne podczas korzystania z komputera. Jeśli nie możesz ustawić kąta nachylenia monitora, spróbuj zamknąć żaluzje okienne lub wyłączyć/zmianę świateł, jeśli za ekranem jest jasne światło.

3. Umieść monitor bezpośrednio przed sobą. Umieszczenie monitora bezpośrednio przed Tobą zapobiega skręcaniu głowy i szyi, uniemożliwiając oglądanie ekranu.

4. Umieść górną linię ekranu na poziomie oczu lub nieco (0-30 stopni) poniżej. Według eksperta od ergonomii i profesora dr Alana Hedge'a: "Gdy siedzisz wygodnie, oczy użytkownika powinny znajdować się w linii z punktem na ekranie około 2-3″ poniżej górnej części obudowy monitora (nie ekranu). Należy usiąść w fotelu pod kątem około 100-110 stopni (tzn. lekko nachylonym) i trzymać prawe ramię na zewnątrz w pozycji poziomej, środkowy palec powinien prawie dotykać środka ekranu. Z tej pozycji wyjściowej można następnie dokonać niewielkich zmian wysokości i kąta nachylenia ekranu. Z badań wynika, że środek monitora powinien znajdować się około 17-18 stopni poniżej poziomu, aby uzyskać optymalną widoczność, i to właśnie tam będzie się znajdował, jeśli będziesz trzymać się prostego wysuwanego ramienia/końcówki wskazującej na palec. W rzeczywistości widzisz więcej pola widzenia pod horyzontem niż nad nim (spójrz w dół korytarza, a zobaczysz więcej podłogi niż sufitu), więc w tej pozycji użytkownik powinien mieć możliwość wygodnego oglądania większej ilości ekranu. Jeśli monitor jest za niski, podniesiesz jego szyję do przodu, jeśli jest zbyt wysoki, przechylisz jego głowę do tyłu i skończysz z bólem szyi/ramienia".

5. Umieść monitor w odległości przynajmniej jednej ręki od siebie. Monitor powinien znajdować się w wygodnej odległości od ciebie, pozwalając ci oglądać cały ekran bez nadmiernego skręcania głowy i szyi.

6. Monitor należy umieścić tak, aby można było wyraźnie odczytywać ekran bez konieczności schylania głowy, szyi lub tułowia do przodu lub do tyłu. Do tej pory pewnie zauważyłeś już wspólny motyw. Musisz umieścić swój monitor, aby zredukować niezręczne postawy. Ustaw monitor we właściwej pozycji, a Twoja szyja i ramiona będą Ci wdzięczne!

DARMOWE ZASOBY Naucz się ustawiać całą stację roboczą komputera, weź bezpłatną kopię naszej listy kontrolnej dotyczącej ergonomii biura. Pobierz listę kontrolną tutaj.

Wstawaj i ruszaj się!

Nie możemy zakończyć artykułu na temat ergonomii biura bez przypomnienia Ci, żebyś wstał i ruszył się! Jesteś sportowcem zawodowym, a Twoje ciało jest przystosowane do ruchu. Nie ma magicznej, idealnej postawy, która zapewni Twojemu ciału bezpieczeństwo w biurze. Zainwestuj w swoje zdrowie i dobre samopoczucie, robiąc codziennie przerwy na rozciąganie i wchodząc w jakąś formę ruchu.