Jak oprogramowanie Ergonomia pomaga w maksymalnym wykorzystaniu Twoich danych

Oprogramowanie ergonomiczne usprawnia proces ergonomiczny, utrzymuje zespół na tej samej stronie i automatycznie mierzy postępy w czasie. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak można wykorzystać oprogramowanie ergonomiczne, aby zaoszczędzić czas, zrobić więcej i jak najlepiej wykorzystać dane.

"Pokusa w istniejącym biznesie polega na tym, aby zawsze żywić się wczoraj i jutro głodować. Jest to oczywiście śmiertelna pokusa. Przedsiębiorstwo, które nie wprowadza innowacji, nieuchronnie starzeje się i zanika. A w okresie gwałtownych zmian, takich jak obecne... upadek będzie szybki." - Peter Drucker

Wierzcie lub nie, okres "szybkich zmian", o których mówił Peter Drucker, to lata 80.

W tym okresie rzeczy na pewno szybko się zmieniały. W każdym razie szybciej niż wcześniej. Ale w 1985 roku, kiedy ukazała się książka Druckera, internet, jak wiemy, dopiero się zaczynał. Pierwsza strona została zbudowana dopiero w 1991 roku.

Od tego czasu zmiany drastycznie przyspieszyły. Powiedzieć, że w dzisiejszym świecie zachodzą gwałtowne zmiany, to delikatnie mówiąc. Ale obserwacja Druckera na temat przedsiębiorstw i innowacji jest nadal aktualna. Dziś jest ona jeszcze bardziej prawdziwa. Przedsiębiorstwa, które nie wprowadzają innowacji, nieuchronnie starzeją się i upadają, a ten upadek będzie szybki.

Być może największym czynnikiem przyczyniającym się do przyspieszenia zmian jest oprogramowanie.

Marc Andreessen, twórca przeglądarki internetowej Mosaic, napisał swój słynny esej "Why Software Is Eating the World" prawie dziesięć lat temu.

"Sześćdziesiąt lat po rewolucji komputerowej, cztery dekady po wynalezieniu mikroprocesora i dwie dekady po powstaniu nowoczesnego Internetu, wszystkie technologie potrzebne do przekształcenia przemysłu poprzez oprogramowanie w końcu działają i mogą być szeroko rozpowszechnione w skali globalnej".

Miał rację. Oprogramowanie jest wszechobecne w codziennym życiu, a tym bardziej przez cały czas.

W domu możesz mieć niemal wszystko, co chcesz, dostarczone prosto do Twoich drzwi za jednym machnięciem palca. Za jednym naciśnięciem przycisku można przesyłać niewyobrażalny wybór i różnorodność treści na dowolne z wielu urządzeń, które znajdują się w domu.

W pracy możesz spotkać się z kimkolwiek na świecie w każdej chwili, wystarczy, że otworzysz Zoom lub GoToMeeting. Możesz skontaktować się z każdym z Twoich współpracowników otwierając Slack lub klienta poczty elektronicznej. Twoja organizacja posiada potężne narzędzia do zarządzania klientami, alokacji zasobów, zarządzania listami płac i świadczeniami pracowniczymi. Wszystkie te informacje są dostępne dla Ciebie przez cały czas. Jak załatwiasz sprawy w pracy? Logujesz się.

W domu i w pracy jest niewiele rzeczy, do których nie masz dostępu. Masz w zasięgu ręki więcej wiedzy i władzy niż nawet najbogatsi królowie przez cały czas, zanim pojawiła się nowoczesna technologia.

Dlaczego więc nadal zarządzamy ergonomią przy użyciu przestarzałych i zawodnych metod i narzędzi?

Potrzeby oprogramowania w zakresie Ergonomii.

Kiedy dopiero zaczynasz, sensowne jest sięgnięcie po narzędzia, które masz do dyspozycji.

W przypadku ergonomicznej oceny ryzyka oznacza to zazwyczaj albo arkusz kalkulacyjny w formie papierowej, albo arkusz kalkulacyjny w formacie Excel, który został stworzony do wykonywania obliczeń za Ciebie.

Musiałeś dokonać oceny, więc przeprowadziłeś kilka badań i znalazłeś narzędzie, które pozwoli Ci wykonać tę pracę.

To działa dobrze przez jakiś czas! Na początku zrobiliśmy to samo.

Ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo problematyczne są metody oparte na dokumentach papierowych i narzędziach ogólnego przeznaczenia oraz jak bardzo oprogramowanie potrzebuje ergonomii.

Dane zaczynają się gromadzić. Kończysz z setkami (a w końcu tysiącami) plików, które musisz śledzić. Bardzo trudno jest zebrać te dane w spójny miesięczny lub roczny raport. Trudno powiedzieć, jaki jest stan procesu ergonomicznego. Trudno jest utrzymać zespół ds. ergonomii na tej samej stronie.

Czy każdy ma dostęp do potrzebnych mu informacji? Czy wszyscy wiedzą, co robić dalej? Czy wszyscy korzystają z tego samego zestawu narzędzi?

Trudno stwierdzić, czy dokumenty i pliki są rozproszone po całym świecie.

Coraz częściej zagłębiamy się w to zagadnienie, ponieważ zarządzaliśmy złożonymi, wielkoskalowymi programami ergonomicznymi dla naszych klientów. Kiedy poszliśmy szukać rozwiązania tego problemu z oprogramowaniem, nie mogliśmy znaleźć niczego, co by nam odpowiadało.

Nie mogliśmy go znaleźć, więc go zbudowaliśmy.

Korzyści płynące z oprogramowania Ergonomia

Stwierdziliśmy, że używanie oprogramowania zamiast przestarzałych narzędzi jest tak dobre, jak się spodziewaliśmy. Korzystanie z oprogramowania ergonomicznego przynosi wiele korzyści.

Korzyści płynące z nowej technologii można zmierzyć w trzech wymiarach tworzenia nowej wartości:

Szybkość, załatw to szybciej

Przed oprogramowaniem ergonomicznym: Chcesz dokonać oceny REBA. Najpierw musisz wyszukać potrzebny plik. Jeśli używasz narzędzia na papierze, musisz go wydrukować i przejść do drukarki. Ty dokonujesz oceny. Teraz musisz przenieść dane ręcznie lub zeskanować dokument, aby otrzymać jego cyfrową kopię.

Oprogramowanie po ergonomii: logujesz się. Kliknij przycisk Dodaj nowy. Klikamy REBA. Dokonaj oceny. Skończyłeś.

Jak to lepiej: Korzystanie z oprogramowania ergonomicznego jest o wiele szybsze i sprawniejsze. Nie musisz tracić czasu na szukanie, drukowanie, skanowanie i oszczędzanie dokumentów. Gdy następnym razem będziesz potrzebował informacji z oceny, zawsze będziesz wiedział, gdzie je znaleźć. Każdy członek zespołu również ma dostęp do tych danych. Nie musisz wysyłać wyników pocztą elektroniczną, aby się z nimi komunikować. Wszystko jest w jednym miejscu i wszyscy w zespole dokładnie wiedzą, gdzie je znaleźć. Usprawniony przepływ pracy przynosi ogromną oszczędność czasu.

Jakość, zrób to lepiej

Przed oprogramowaniem ergonomicznym: Użycie narzędzi papierowych lub oprogramowania ogólnego przeznaczenia stwarza więcej powierzchni do popełnienia błędów. Jeśli używasz narzędzia papierowego, często musisz sam wykonać obliczenia. A jeśli korzystasz z oprogramowania ogólnego przeznaczenia, takiego jak Excel, musisz ręcznie przenosić dane z jednego miejsca do drugiego, aby śledzić proces ergonomii w miejscu pracy. Obie te metody są przestarzałe i niewiarygodne, ponieważ ręczne obliczenia i transfer danych są bardziej podatne na błędy i pomyłki.

Oprogramowanie po ergonomii: Wyniki są obliczane i zapisywane automatycznie w systemie. Nie ma potrzeby wykonywania ręcznych obliczeń ani przenoszenia danych z jednego arkusza kalkulacyjnego do drugiego. Wszystko jest dokładne i aktualne, zawsze.

Jak to lepiej: Użycie przestarzałych i nierzetelnych metod i narzędzi prowadzi do niechlujnej pracy. Odwrotnie jest w przypadku nowoczesnego podejścia. Korzystanie z oprogramowania ergonomicznego pomaga lepiej wykonywać pracę.

Wyjście, więcej pracy

Przed oprogramowaniem ergonomicznym: Ergonomia wymaga znacznej ilości dokumentacji. Czuje się to jak duża praca. I to właśnie wtedy, gdy wszystko robi się ręcznie. Indywidualne oceny nie są złe, ale co z gromadzeniem i łączeniem wszystkich zebranych danych w celu wygenerowania raportu miesięcznego lub rocznego? Jaki jest stan procesu ergonomii Twojego miejsca pracy? Zebranie wszystkich tych informacji wymaga sporego wysiłku, aby się tego dowiedzieć.

Po oprogramowaniu ergonomicznym: Raporty są automatyczne. Dzięki temu, że wszystkie właściwe dane znajdują się we właściwym miejscu, oprogramowanie ergonomiczne może natychmiast generować raporty i informować o stanie procesu ergonomicznego w Twoim zakładzie.

Jak to jest lepsze: Oprogramowanie ergonomiczne nie tylko pomaga w szybszym wykonaniu zadania, ale także w jego usprawnieniu. Efektem boleśnie ręcznego procesu jest to, że wiele zespołów ergonomicznych nie ma spójnego poglądu na to, co robią. Nie generują one w ogóle raportu. To zbyt wiele pracy! Oprogramowanie ergonomiczne rozwiązuje ten problem, czyniąc go automatycznym, abyś mógł wykonać więcej pracy.

Embrace Innovation or Embrace Decline

Transformacja cyfrowa jest podstawową strategią większości dzisiejszych prezesów firm z listy Fortune 500, i to nie bez powodu. To dlatego, że wiedzą, że mogą albo przyjąć innowację, albo przyjąć upadek.

Nadszedł czas, aby liderzy w dziedzinie bezpieczeństwa i ergonomii zajęli się innowacjami.

Twój bezpłatny przewodnik planowania w zakresie ergonomii i kompletny zestaw narzędzi

Ten artykuł jest częścią serii Jak zacząć od oceny ryzyka ergonomicznego, która jest teraz dostępna bezpłatnie jako część Przewodnika planowania ergonomicznego i Zestawu narzędzi.

Zestaw narzędzi zawiera:

  1. Jak zacząć od ergonomicznej oceny ryzykaJak wybrać krótko- i długoterminową metrykę oceny ergonomicznejJak zbudować zespół ds. oceny ergonomicznejJak wybrać narzędzia do oceny ergonomicznejJak przeszkolić zespół ds. oceny ergonomicznejJak wykorzystać technologię, aby jak najlepiej wykorzystać dane dotyczące oceny ergonomicznej Darmowy arkusz kalkulacyjny, który pomaga śledzić postępy w uruchamianiu lub przebudowie procesów ergonomicznych.

Wystarczy wpisać poniżej swój adres e-mail, a my wyślemy Ci kompletny przewodnik planowania i zestaw narzędzi.

Wpisz swój adres e-mail poniżej, aby pobrać kompletny Przewodnik po Planowaniu Ergonomicznym i zestaw narzędziPobierz zestaw narzędzi