• Piątek, 1 listopada 2024

Jak poprawnie ustawić krzesło biurowe

 W tym artykule wskażemy i opiszemy, jakie dźwignie i gałki znajdują się na krześle oraz wyjaśnimy, w jaki sposób należy dostosować każdą z nich, aby maksymalnie podtrzymywać krzesło. Jeśli właśnie kupiłeś nowe krzesło lub chcesz zmienić jego konfigurację, ten przewodnik pomoże Ci dopasować je do Twojego stanowiska pracy. Aby jak najlepiej wykorzystać tę instrukcję, dostosuj swoje krzesło w przedstawionej kolejności.

Wysokość krzesła

Wysokość krzesła reguluje wysokość siedzenia od podłogi. Celem jest to, aby użytkownik siedział w miejscu, w którym jego kolana znajdują się pod kątem nieco powyżej 90°, a stopy wygodnie spoczywały płasko na podłodze. Stopy muszą mieć dobry chwyt podłogi, aby można było łatwo przesuwać krzesło. Również plecy i mięsień czworogłowy powinny znajdować się pod kątem nieco powyżej 90°. Powinnaś mieć możliwość dotarcia do klawiatury z rozluźnionymi ramionami i łokciami pod kątem nieco większym niż 90°.

Są to sytuacje problematyczne do rozważenia: drobna osoba przy wysokim biurku i wysoka osoba przy krótkim biurku.

Jeśli jesteś małostkowy, a biurko jest zbyt wysokie, możesz instynktownie podnieść krzesło do góry, aby sięgnąć do klawiatury. Ułatwi to wprawdzie obsługę biurka, ale nie jest ergonomiczne. Prawdopodobnie nogi i stopy użytkownika będą zwisać - co spowoduje duży stres na kolanach i w dolnej części pleców. Ponadto, będą mieli minimalną kontrolę nad swoim krzesłem, co utrudni im poruszanie się po nim. Jeśli doświadczysz tego problemu, będziesz musiał podnieść swoje krzesło i użyć podnóżka średniej wysokości lub wysokiego podnóżka do podtrzymywania stóp.

Jeśli jesteś wysoką osobą pracującą przy krótkim biurku, musisz opuścić fotel tak, aby kolana wyczyściły niską wysokość biurka. W ten sposób większość z nich skończy w jednej z dwóch pozycji.

Pierwsza i najczęściej spotykana pozycja to taka, w której użytkownik wysuwa nogi/nogi daleko przed siebie, co powoduje stres/ucisk pod sznurem hamującym. Siedząc w tej pozycji kładziemy duży ciężar na małej powierzchni znajdującej się pod udem.

Druga pozycja to taka, w której użytkownik niezręcznie zgina kolana pod kątem około 45° i umieszcza stopy bezpośrednio pod siedzeniem. Jest to bardzo napięta pozycja, która powoduje naprężenia w kolanach, dolnej części pleców i mięśniach czworogłowych. W tym konkretnym przypadku konieczne jest podniesienie biurka kilka centymetrów od podłoża za pomocą cegiełek lub alternatywnego podparcia nóg. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy zakupić regulowane biurko.

Wysokość oparcia

Wysokość oparcia reguluje wysokość oparcia krzesła. Najpierw sprawdź, czy twoje krzesła biurowe są wybrzuszone w kierunku dolnej części oparcia. Jeśli tak, dostosuj wysokość oparcia tak, aby wybrzuszenie odpowiadało obrysowi dolnej części pleców (lub okolicy lędźwiowej). Jeśli zrobiono to prawidłowo, należy wyczuć, że oparcie jest równomiernie rozłożone na plecach. Jeśli wybrzuszenie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, poczujesz szczelinę między plecami a oparciem. Niektóre oparcia nie mają wypukłości, więc wystarczy wyregulować wysokość, aż ciężar pleców zostanie równomiernie rozłożony na oparcie. Jeśli jesteś wysoki, możesz rozważyć sprawdzenie, czy wysokie oparcia są podparte na plecach i ramionach podczas siedzenia.

Regulacja odcinka lędźwiowego

Regulacja lędźwiowa reguluje głębokość podparcia lędźwiowego oparcia krzesła. Podczas regulacji należy upewnić się, że ciężar pleców jest równomiernie rozłożony na oparcie. Jeśli regulacja odcinka lędźwiowego jest zbyt płytka, wyczuwalna jest szczelina między górną częścią pleców a dolną częścią oparcia. Jeżeli regulacja odcinka lędźwiowego jest zbyt głęboka, górna część pleców będzie musiała mieć niezręczne przeczucie, aby oprzeć się na oparciu. Istnieją dwa rodzaje regulatorów lędźwiowych - twarde i miękkie. Regulacja twarda polega na przesunięciu kawałka tworzywa sztucznego lub podobnie twardego materiału. Regulatory miękkie regulują się za pomocą miękkiego materiału, takiego jak pianka z pamięcią lub wyściółka. Zalecana jest regulacja miękka, ponieważ minimalizuje ona twarde punkty, które mogłyby spowodować długotrwałe uszkodzenie pleców.

Przechylenie oparcia

Nachylenie oparcia reguluje kąt nachylenia oparcia krzesła w stosunku do płyty siedziska. Chcesz, aby kąt pochylenia oparcia był nieco większy niż pionowy (90°-95°), tak aby ciężar pleców był rozłożony równomiernie na całym oparciu. Podczas gdy wiele osób lubi nachylać oparcie, zazwyczaj zmusza ono szyję do kompensacji poprzez pochylanie się w dół - co powoduje obciążenie górnego odcinka kręgosłupa/szyi/ramienia. Praca w pozycji leżącej również zwiększa ucisk na kość ogonową, co może prowadzić do kokcydii, bardzo bolesnego stanu.

Przechylenie siedzenia

Pochylenie siedziska reguluje kąt nachylenia dna siedziska. Można go dostosować do własnych preferencji, ale powszechnie widzimy, że ludzie wolą siedzieć płasko lub lekko pochyleni do tyłu. Regulacja pochylenia siedziska do tyłu zmusza użytkownika do dalszego siedzenia w fotelu. Siedząc w ten sposób, użytkownik uzyskuje największe podparcie.

Jeśli jednak odchylenie siedzenia do tyłu jest zbyt duże, stopy zostaną uniesione od ziemi (w większości krzeseł), a szyja zostanie odchylona w dół.

Pokrętło napinające

Pokrętło napinające reguluje napięcie mechanizmu bujanego fotela biurowego. Jeśli masz włączoną funkcję bujania, będziesz chciał, aby pokrętło napinania było tak mocno naciągnięte, jak to tylko możliwe, zachowując przy tym jak najwięcej funkcji bujania. Jeśli jest on zbyt mocno naciągnięty, przechylanie będzie zbyt trudne w obsłudze. I na odwrót, zbyt luźne, a w końcu będziesz się kołysał jak na obrazku powyżej. Jeśli zrobisz to poprawnie, powinieneś być w stanie dostosować pochylenie fotela do położenia głowy - odchylić się do tyłu, pochylić do przodu i przechylić się do przodu.

Przechylenie do przodu

Funkcja Forward Tilt przechyla całe krzesło do przodu w pozycji przesuwania. W zależności od wykonywanego zadania może się zdarzyć, że podczas silnego pochylania się do przodu znajdziesz się z tyłu krzesła. Włączenie funkcji pochylania do przodu umożliwia uzyskanie podparcia pleców potrzebnego podczas pracy w pozycji pochylonej. Nie jest to jednak zalecane, chyba że dane zadanie tego wymaga - jest to idealne rozwiązanie dla branży naukowej i medycznej, zwłaszcza dla dentystów i pracowników laboratoriów.