Jak przeszkolić zespół ds. oceny ergonomicznej

Szkolenie z zakresu ergonomii gwarantuje, że zespół ds. oceny ryzyka dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do skutecznego wykonywania swoich obowiązków w procesie ergonomii. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak szkolić swój zespół ds. ergonomii.

"Poeci mówią, że nauka odbiera piękno gwiazdom - tylko globusom atomów gazu. Ja również widzę gwiazdy w pustynną noc i czuję je. Ale czy ja widzę mniej czy więcej? Rozległość niebios rozciąga moją wyobraźnię - przyklejone na tej karuzeli moje małe oko może złapać milionowe światło. Ogromny wzór, którego jestem częścią... Jaki jest wzór, albo znaczenie, albo dlaczego? Nie zaszkodzi dowiedzieć się o tym trochę tajemnicy. Bo o wiele bardziej cudowna jest prawda, niż jakikolwiek artysta z przeszłości to sobie wyobrażał." - Richard Feynman

Jest pewien rodzaj piękna do pracy. Produkt końcowy nie zawsze musi mieć piękną estetykę, aby było to prawdą. Mówię o procesie budowania rzeczy.

Staranny dobór materiałów. Fretting nad projektami. Składanie elementów. Wprowadzanie zmian w miarę postępu. Polerowanie krawędzi.

Wtedy następuje moment. Ustawiasz to, co zbudowałeś w jego nowym miejscu. Robisz kilka drobnych poprawek, aż będzie idealny. Robisz krok do tyłu. I wtedy czujesz to: satysfakcję z doskonałej pracy. Dobrze wykonaną pracę.

Często ten proces czuje się jak forma sztuki. I tak jest. Ale to też jest nauka.

Ergonomia jest nauką o pracy i rządzi wszystkimi działaniami, które podejmujemy w celu tworzenia produktów i świadczenia usług.

Dzięki procesowi ulepszania ergonomii sprawiasz, że praca staje się lepsza i przyjemniejsza dla osób ją wykonujących.

Mniej jest przymusu, niewygodnych pozycji i powtarzalnych ruchów. Jest mniej zmarnowanych ruchów. Mniej jest zmęczenia i dyskomfortu w ciągu dnia.

Daje to osobie wykonującej pracę więcej energii do skupienia się na swoim fachu i zbudowania lepszego produktu. To daje osobie wykonującej pracę więcej energii, aby skupić się na swoim fachu i zbudować lepszy produkt. I będą mieli więcej energii, kiedy obudzą się rano, aby zrobić to wszystko ponownie.

Patrząc w ten sposób, ergonomia dostarcza znaczącej wartości Twojej organizacji i jej pracownikom. To właśnie w ten sposób możesz tworzyć wspaniałe produkty i zapewnić dobre doświadczenia ludziom, którzy je tworzą.

Każda osoba w firmie powinna wiedzieć, czym jest ergonomia i w jaki sposób wnosi ona wartość dodaną. Każdy powinien być tego świadomy, a zespół ds. ergonomii powinien posiadać wysokie kwalifikacje w zakresie realizacji każdego etapu procesu ergonomicznego, aby można było uzyskać jak największą wartość dodaną.

Szkolenie z zakresu ergonomii: Kto, kiedy, gdzie, co i dlaczego

Szkolenie z zakresu ergonomii polega na przekazywaniu wiedzy i umiejętności osobom w organizacji, aby mogły one skutecznie realizować swoje obowiązki w zakresie procesów ergonomicznych.

Niezależnie od tego, czy zatrudniasz zewnętrznego eksperta, czy też nie, rozwój tej wiedzy i umiejętności ma kluczowe znaczenie przy realizacji procesu doskonalenia ergonomii.

Kto powinien przejść szkolenie z zakresu ergonomii?

Każdy powinien przejść szkolenie z zakresu ergonomii. Tak, każdy.

Wcześniej powiedziałem: "Ergonomia jest nauką o pracy, która reguluje wszystkie nasze działania w zakresie tworzenia produktów i świadczenia usług". Z definicji wszyscy w firmie są zaangażowani w te działania, a zatem logiczne jest, że każdy powinien przejść szkolenie.

Co powinny zawierać treści szkoleniowe z zakresu ergonomii?

Celem szkoleń z zakresu ergonomii jest przekazanie wiedzy i umiejętności firmie. Wiedza ta jest stosunkowo łatwa do szybkiego przyswojenia, ale też szybko się amortyzuje. Umiejętności są trudniejsze do zdobycia, ale utrzymują swoją wartość nieco dłużej.

Wymagania dotyczące wiedzy i umiejętności są różne dla każdej roli w procesie ergonomii, dlatego też treść i częstotliwość szkoleń z zakresu ergonomii powinna być dostosowana do każdej roli.

Kiedy należy odbyć szkolenie z zakresu ergonomii?

Zależy to nieco od kontekstu danej sytuacji i dojrzałości procesu ergonomicznego. Jeśli dopiero zaczynasz, przed przystąpieniem do pracy będziesz chciał uporządkować szkolenie z zakresu ergonomii od góry do dołu, aby uzyskać wsparcie i sponsoring ze strony kierownictwa.

Gdzie powinny odbywać się szkolenia z zakresu ergonomii?

Większość organizacji korzysta dziś z połączenia szkoleń z zakresu ergonomii w Internecie i na miejscu.

Szkolenia online doskonale nadają się do szybkiego budowania wiedzy na dużą skalę, a następnie wzmacniania tej wiedzy w miarę upływu czasu poprzez mikroszkolenia dostępne w dowolnym miejscu i czasie.

Szkolenie na miejscu jest lepsze dla rozwoju umiejętności poprzez instruktaż krok po kroku od eksperta w dziedzinie ergonomii połączony z praktyczną praktyką i zastosowaniem wiedzy.

Dlaczego szkolenie z zakresu ergonomii ma znaczenie?

Szkolenie jest jednym z najważniejszych działań dla każdego menedżera. Oto Andy Grove, były prezes i dyrektor generalny firmy Intel, na temat: "Szkolenie jest po prostu jednym z najbardziej zaawansowanych działań, jakie może wykonywać menedżer. Zastanów się przez chwilę nad możliwością zorganizowania serii czterech wykładów dla członków Twojego działu. Postawmy na trzy godziny przygotowań na każdą godzinę czasu trwania kursu - w sumie dwanaście godzin pracy. Powiedzmy, że masz dziesięciu studentów w swojej klasie. W przyszłym roku będą oni pracować dla waszej organizacji w sumie około dwudziestu tysięcy godzin. Jeżeli wasze wysiłki szkoleniowe doprowadzą do 1-procentowej poprawy wyników waszych podwładnych, wasza firma zyska równowartość dwustu godzin pracy w wyniku wydatkowania waszych dwunastu godzin".

Korzyści z ergonomii obejmują zmniejszenie kosztów związanych z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego, poprawę wydajności, lepszą jakość produktów, większe zaangażowanie pracowników oraz lepszą kulturę bezpieczeństwa.

Szkolenie z zakresu ergonomii to najwyższa aktywność, w jaką można się zaangażować, która pozwoli na realizację tych korzyści na skalę.

Opracowanie planu szkoleń z zakresu ergonomii

Teraz, gdy wiemy, kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego ma być szkolony w zakresie ergonomii, nadszedł czas na opracowanie udokumentowanego planu szkoleń z zakresu ergonomii.

Należy pamiętać, że szkolenie z zakresu ergonomii, podobnie jak sam proces doskonalenia ergonomii, jest procesem, a nie jednorazowym wydarzeniem.

Wiedza i świadomość w zakresie ergonomii, zwłaszcza osób nie należących do zespołu ergonomii, które na co dzień realizują taktykę ergonomiczną, ma tendencję do szybkiego deprecjonowania.

Umiejętności w zakresie ergonomii rozwijają się w miarę upływu czasu, w miarę jak wiedza ta jest wprowadzana w życie i stosowana w praktyce.

Dlatego też częścią procesu ergonomii powinien być ciągły plan szkoleń z zakresu ergonomii, który jest dokumentowany i monitorowany.

Plan szkoleniowy powinien obejmować:

  • Każdą rolę w procesie ergonomiiZakresy odpowiedzialności każdej roli Cele szkoleniowe dla każdej roliCzęstotliwość szkoleń dla każdej roli

Tylko wtedy, gdy plan szkoleń z zakresu ergonomii jest dostosowany do potrzeb klienta, może on wiedzieć, czy jego pracownicy są odpowiednio przygotowani do pełnienia swojej roli w procesie ergonomii.

Pamiętaj: wiedza i umiejętności mają fundamentalne znaczenie dla wydajnej pracy, a szkolenie jest jednym z najważniejszych działań, jakie wykonujesz jako menedżer.