Jak wybrać narzędzia oceny ergonomicznej

Wybór wspólnego zestawu ergonomicznych metod i narzędzi oceny ryzyka sprawia, że wszyscy znajdują się na tej samej stronie, zapewnia spójność i wiarygodność danych oraz pozwala na dokonywanie porównań między witrynami, działami, stanowiskami i zadaniami. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak wybrać zestaw narzędzi oceny ergonomicznej do wykorzystania w miejscu pracy.

"Nie możesz zlecać produktywności, musisz zapewnić odpowiednie narzędzia, aby ludzie stali się najlepsi" - Steve Jobs

Jednym z największych problemów, jakie widzimy w zespołach zajmujących się bezpieczeństwem i ergonomią, które dopiero rozpoczynają ocenę ryzyka ergonomicznego, jest wybór narzędzi.

Jakich narzędzi oceny ergonomicznej powinniśmy używać? Kiedy powinniśmy ich używać? Czy potrzebujemy narzędzia na poziomie zadania, czy też narzędzia na poziomie zadania? Czy potrzebujemy oceny z listy kontrolnej? Czy powinniśmy stworzyć własne narzędzie? W jaki sposób narzędzia współpracują ze sobą w spójny, logiczny sposób, aby rozpoznawać zagrożenia i stopniowo kwantyfikować poziomy ryzyka, nie tracąc przy tym cennego czasu i energii?

To kilka z najczęściej zadawanych pytań, które słyszymy. I nie bez powodu: trzeba koniecznie zapewnić odpowiednie narzędzia do pracy. Albo, jak wiedział Steve Jobs, twoi ludzie nigdy nie staną się najlepsi.

Poniżej przedstawiamy różne rodzaje narzędzi oceny ergonomicznej, zasady wyboru narzędzi oraz zestaw najlepszych praktyk w zakresie oceny ergonomicznej.

Zaczynajmy.

Rodzaje narzędzi do oceny ergonomicznej

Po pierwsze, zrozummy rozkład tej ziemi. Jest tam mnóstwo ergonomicznych narzędzi do oceny. Każde z nich ma konkretny cel i powinno być używane w określony sposób. Oznacza to również, że każde narzędzie ma ograniczenia i nie powinno być używane w każdej sytuacji.

Ergonomiczne narzędzia oceny według typu

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy rodzaje ergonomicznych narzędzi oceny ryzyka:

  1. Listy kontrolne rozpoznawania zagrożeńPróbne narzędzia do oceny ryzykaSzablonowe narzędzia do oceny ryzykaObiektywne narzędzia do oceny ryzyka

(Uwaga: Aby zapoznać się z wszystkimi dostępnymi narzędziami, pomocny może okazać się pracownik Centrum Badań nad Zapobieganiem Zaburzeniom Męśniowo-Szkieletowym (CRE-MSD).

1. Listy kontrolne do rozpoznawania zagrożeń

Te listy kontrolne robią dokładnie to, co sugeruje ich nazwa. Pomagają one udokumentować wszelkie rozpoznane zagrożenia ergonomiczne w miejscu pracy. Zazwyczaj zawierają one listę zagrożeń, takich jak niewygodna postawa ciała, silny wysiłek i powtarzające się ruchy. Gdy Ty lub członek Twojego zespołu zauważyliście te zagrożenia, dokumentujecie je za pomocą listy kontrolnej.

Listy kontrolne rozpoznawania zagrożeń mają charakter jakościowy i są mało skomplikowane. Przykłady obejmują:

  • ErgoPlus Quick ScreenWISHA Ostrzeżenie ZoneWISHA Hazard ZoneKodak Ergonomia Lista kontrolnaHSE Filtr ryzyka

2. Proste narzędzia przesiewowe do oceny ryzyka

Proste narzędzia przesiewowe do oceny ryzyka systematycznie oceniają główne ergonomiczne czynniki ryzyka dla każdego z głównych segmentów ciała. Zazwyczaj zawierają one kryteria orientacyjne dotyczące postawy, siły i powtarzalności.

Narzędzia przesiewowe do prostej oceny ryzyka są zazwyczaj ilościowe i średnio złożone. Przykłady obejmują:

  • ErgoPlus Job ScreenQuick Exposure ChecklistHSE Risk Assessment WorksheetISO 11228-3

3. Cel pomocy Narzędzia oceny

Narzędzia oceny obiektywnej to kompleksowe, szczegółowe oceny konkretnych czynników ryzyka.

Narzędzia oceny obiektywnej mają charakter ilościowy i są bardzo złożone. Przykłady obejmują:

  • NIOSH Lifting EquationRapid Entire Body AssessmentRapid Upper Limb AssessmentSnook TablesWISHA Lifting CalculatorJob Strain IndexHAV CalculatorOhio BWC/OSU Push-Pull GuidelinesACGIH Hand Activity LevelACGIH Upper Limb Localized FatigueAAMA Metabolic/Physiological Assessment Method2D Statyczny model biomechaniczny

Ergonomiczne narzędzia oceny według segmentu nadwozia

Nie każde narzędzie oceny jest przeznaczone do kompleksowej analizy, która obejmuje każdy czynnik ryzyka ergonomicznego dla każdego segmentu ciała. Upewnij się, że rozumiesz główny cel każdego narzędzia, jak również jego ograniczenia.

Ergonomiczne narzędzia oceny według poziomu abstrakcji

Są narzędzia na poziomie zadań i są narzędzia na poziomie zadań. Jest czas i miejsce na obie te rzeczy, tylko upewnij się, że rozumiesz, na jakim poziomie oceniasz i sięgasz po narzędzie, które pasuje do Twojego kontekstu.

Ergonomiczne zasady doboru narzędzi oceny

Oto kilka zasad i najlepszych praktyk w zakresie wyboru narzędzi oceny ergonomicznej. Po zapoznaniu się z nowymi narzędziami możesz ich użyć jako filtra, aby określić, czy będą dobrze pasować do Twojego miejsca pracy.

Zestaw narzędzi, a nie jedno narzędzie

Biorąc pod uwagę, że istnieją narzędzia różnego rodzaju, narzędzia, które oceniają różne segmenty ciała i narzędzia, które oceniają ryzyko na różnych poziomach abstrakcji, to czego naprawdę potrzebujesz, to zestaw narzędzi, a nie tylko jedno narzędzie. Twój zestaw narzędzi powinien zawierać każdy rodzaj narzędzia, abyś zawsze mógł sięgnąć po narzędzie odpowiednie do kontekstu twojej sytuacji.

Jednocześnie nie chcesz przytłaczać siebie i swojego zespołu ergonomicznego zbyt wieloma narzędziami w swojej torbie. Zachowaj prostotę i podaj konkretne wskazówki, kiedy używać każdego narzędzia.

Mieszanka jakościowa i ilościowa

Państwa proces ergonomiczny skorzysta na tym, że będą mieli Państwo do dyspozycji zarówno narzędzia jakościowe, jak i ilościowe.

Oceny jakościowe, w stylu listy kontrolnej, są świetne, ponieważ mają niskie wymagania szkoleniowe. Każdy, kto rozpoznaje czynnik ryzyka związanego z ergonomią, może go udokumentować, co stanowi okazję do zaangażowania w proces ergonomii wszystkich pracowników w miejscu pracy. Narzędzia jakościowe pozwalają także na szybką kontrolę miejsca pracy w celu ustalenia, gdzie należy nadać priorytet bardziej dogłębnej analizie ergonomicznej.

Narzędzia ilościowe pozwalają na zastosowanie podejścia polegającego na ciągłym doskonaleniu w oparciu o dane, co pomaga mierzyć postępy i wykazywać ilościową redukcję ryzyka w czasie. Są one również przydatne jako wytyczne projektowe podczas wprowadzania ulepszeń w miejscu pracy lub wdrażania nowych zadań i procesów w miejscu pracy.

Narzędzie dla każdego poziomu abstrakcji

Powinieneś mieć zarówno narzędzia na poziomie zadań, jak i narzędzia na poziomie zadań i używać ich odpowiednio.

Logiczna progresja przez każdy poziom

Twoje narzędzia powinny pracować razem w harmonii. Powinien istnieć logiczny progres na każdym poziomie oceny.

Praktyczne Wystarczające do użycia, Dokładne Wystarczające do zaufania

Istnieje napięcie w ergonomii pomiędzy dokładnością punktów a narzędziem, które jest wystarczająco praktyczne do codziennej praktyki. Prawdopodobnie masz setki prac do oceny, a w ciągu dnia jest tylko tyle czasu. Potrzebujesz zestawu narzędzi, który jest wystarczająco praktyczny w użyciu, a także wystarczająco dokładny, aby móc mu zaufać.

Zestaw najlepszych praktyk w zakresie narzędzi do oceny ergonomicznej

Standaryzacja metod i narzędzi oceny ergonomicznej sprawia, że wszyscy znajdują się na tej samej stronie, zapewnia spójne, wiarygodne dane i pozwala na dokonywanie porównań między witrynami, działami, stanowiskami i zadaniami.

Oto narzędzia, których sami używamy, które polecamy klientom i które zostały wbudowane w ErgoPlus Industrial, naszą platformę oprogramowania do zarządzania ergonomią.

Rozpoznawanie zagrożeń:

  • Szybki ekran ErgoPlus

Prosta ocena ryzyka:

  • ErgoPlus Job Screen

Cel pomocy Oceny:

  • NIOSH Lifting EquationREBARULASnook Tabele (Push, Pull, Carry, Lift/Lower)WISHA Lifting Calculator Więcej już wkrótce

Jak widać z powyższego przykładu, użyliśmy:

  • zestaw narzędzi, w którym każde z nich miało konkretny cel, a nie tylko jedno narzędzie - zestaw narzędzi jakościowych i ilościowych dla każdego poziomu abstrakcji, aby uzyskać kompleksowe zrozumienie ryzyka i nie pozwolić, aby jakiekolwiek zadania lub czynniki ryzyka prześlizgnęły się przez pęknięcia logicznego postępu na każdym poziomie, gdzie narzędzia pracowały razem, aby stworzyć kompletny obraz zadania i zadań, które się z nim wiążą

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się korzystać z ErgoPlus Industrial do zarządzania procesem ergonomicznym, czy też nie, możesz skorzystać z tych zasad i najlepszych praktyk, aby wybrać odpowiedni zestaw narzędzi oceny ergonomicznej dla swojego miejsca pracy.

Twój bezpłatny przewodnik planowania ergonomii i kompletny zestaw narzędzi

Ten artykuł jest częścią serii Jak zacząć od oceny ryzyka ergonomicznego, która jest teraz dostępna bezpłatnie jako część Przewodnika planowania ergonomicznego i Zestawu narzędzi.

Zestaw narzędzi zawiera:

  1. Jak zacząć od ergonomicznej oceny ryzykaJak wybrać krótko- i długoterminową metrykę oceny ergonomicznejJak zbudować zespół ds. oceny ergonomicznejJak wybrać narzędzia do oceny ergonomicznejJak przeszkolić zespół ds. oceny ergonomicznejJak wykorzystać technologię, aby jak najlepiej wykorzystać dane dotyczące oceny ergonomicznej Darmowy arkusz kalkulacyjny, który pomaga śledzić postępy w uruchamianiu lub przebudowie procesów ergonomicznych.

Wystarczy wpisać poniżej swój adres e-mail, a my wyślemy Ci kompletny przewodnik planowania i zestaw narzędzi.

Wpisz swój adres e-mail poniżej, aby pobrać kompletny Przewodnik po Planowaniu Ergonomicznym i zestaw narzędziPobierz zestaw narzędzi