Jak wybrać projektor lub rzutnik multimedialny ?

Za pomocą projektorów multimedialnych można oglądać filmy na dużym ekranie, odtwarzać je z dekodera lub wyświetlać pliki z komputera. Czym się kierować przy wyborze projektora czy też rzutnika?

Jakie są klasy urządzeń

Według klasy projektory można podzielić na kieszonkowe, ultraprzenośne, przenośne i stacjonarne.

Projektor kieszonkowy jest niezbędny dla osób, które są zawsze w ruchu. Waży nie więcej niż telefon komórkowy. Jest odpowiedni, gdy istnieje pilna potrzeba zademonstrowania prezentacji lub wideo. Obraz tych projektorów nie jest zbyt jasny, nie ma też funkcji zapewniających korekcję jakości obrazu. Do prezentacji biznesowych często kupuje się ultraprzenośne projektory. Są lekkie i łatwe do przenoszenia, ale podobnie jak projektory kieszonkowe, mają ograniczoną funkcjonalność. Projektory przenośne można transportować, ale można je również zainstalować na stałe. Są kompaktowe, o wysokiej rozdzielczości i dużym strumieniu świetlnym.

Jeśli potrzebujesz zainstalować projektor w domu, lepiej jest wybrać model stacjonarny. Ma wysoką rozdzielczość, mocny strumień świetlny, szeroką gamę wymiennej optyki. Należy zauważyć, że kilka źródeł sygnału może być podłączonych do stacjonarnego projektora w tym samym czasie.

Gdzie zainstalować projektor - w domu lub w pracy

Projektory biurowe mogą być używane do różnych wydarzeń i prezentacji. Ważną cechą jest moc strumienia świetlnego, ponieważ najczęściej projektor używany jest w pomieszczeniach wypełnionych światłem. Projektory szerokoekranowe warto używać w szkołach, bibliotekach, na imprezach i podczas oglądania filmów. Lepiej jest kupić urządzenie z kontrolą strumienia świetlnego, aby móc oglądać prezentacje i filmy w pomieszczeniu o dowolnym oświetleniu. Jednak w żadnym wypadku nie zawieszaj ekranu na ścianie, na którą pada bezpośrednie światło. Nawet prawidłowo skonfigurowany projektor nie będzie działał dobrze, jeśli pomieszczenie jest bardzo jasne. Projektory domowe mają wysoki współczynnik kontrastu, który pozwala cieszyć się jasnym, bogatym obrazem i całkowicie zanurzyć się w akcji, która dzieje się na ekranie. Aby obraz spełniał te warunki, musisz oglądać filmy lub nagrania wideo przy wyłączonym świetle. Zazwyczaj projektory kina domowego są w formacie panoramicznym 16: 9, ponieważ większość filmów jest tam kręconych.

projektor multimedialny

Typ projektora zależy od zastosowanej technologii obrazowania.

Projektory LCD są popularne ze względu na niedrogą konstrukcję. Istnieje jednak możliwość zakupu zaawansowanej technologii 3LCD, która wykorzystuje trzy zamiast jednej matrycy. Takie projektory doskonale odwzorowują kolory. Technologia DLP jest głównym konkurentem LCD ze względu na bardzo zbliżone ceny tych systemów. Projektory DLP mogą wygładzić słabą jakość obrazu i wypełnić go żywą akcją i naturalnością. Warto zauważyć, że zaawansowana technologicznie jednostka optyczna z autofokusem wyświetla obrazy na wszystkich powierzchniach, niezależnie od długości pomieszczenia czy odległości od ściany.

Którą rozdzielczość wybrać

Rozdzielczość to liczba pikseli tworzących obraz. Na wyrazistość i szczegółowość obrazu wpływa nie tylko rozdzielczość, ale także kształt ekranu. Aby wygodnie oglądać filmy w rozdzielczości Full HD, lepiej kupić urządzenie o rozdzielczości 1920 × 1080 i proporcjach 16: 9. Dzięki temu uzyskasz wyraźny i szczegółowy obraz. Do oglądania filmów, video, prezentacji, w których nie trzeba skupiać się na szczegółach, odpowiedni jest projektor o rozdzielczości 800 × 600 lub 1024 × 768 i proporcjach 4: 3.