• Czwartek, 25 kwietnia 2024

Jak zacząć od ergonomicznej oceny ryzyka?

Zespół bezpieczeństwa bez proaktywnego, ergonomicznego procesu oceny ryzyka jest zespołem bezpieczeństwa latającym w ciemno. Dowiedz się, jak bezpiecznie przeprowadzić proces ergonomii przy pomocy odpowiedniego zespołu, narzędzi, szkoleń i technologii.

Bracia Wright pokonali przeciwności losu i osiągnęli niemożliwe w 1903 r., udowadniając, że kontrolowany lot był możliwy. Jednak przed planowaną podróżą lotniczą nadal istniała poważna przeszkoda: ludzie nie są w stanie bezpiecznie latać "na ślepo" w chmurach przez dłuższy czas.

Niezdolność pilotów do latania przy złej pogodzie oznaczała, że samolot nie był w stanie konkurować z transportem naziemnym i osiągnąć pełnego potencjału jako środek transportu.

Czyli do 24 września 1929 roku, kiedy to porucznik James H. "Jimmy" Doolittle wykonał pierwszy pełny lot od startu do lądowania wyłącznie za pomocą instrumentów i radia.

Potrafił to zrobić, ponieważ posiadał narzędzia i technologię, które były mu potrzebne do przejścia od zgadywania i błędnej intuicji do precyzyjnego kierowania i świadomego podejmowania decyzji. To upoważniło go do przekształcenia planowego lotu ze snu w rzeczywistość, która zmieniła świat, jaki znamy na zawsze.

Taką transformację widzimy często w naszej praktyce usług ergonomicznych. Klienci przechodzą od reaktywnego podejścia do ergonomii do podejścia proaktywnego, gdy dysponują zespołem, narzędziami i technologią, które zapewniają kierunek i informacje potrzebne do lepszego podejmowania decyzji.

Zazwyczaj jest to duży krok naprzód w postrzeganiu ergonomii miejsca pracy i zapobiegania zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego. Po raz pierwszy stoją przed problemem. Czują się pod kontrolą. Znają ryzyko w swoim miejscu pracy, więc mogą coś z tym zrobić.

Jeśli czujesz, że Twój zespół ds. bezpieczeństwa leci w ciemno, nadszedł czas, aby znaleźć odpowiedni zespół, narzędzia i technologię, które pozwolą Ci pewnie zarządzać zdrowiem układu mięśniowo-szkieletowego Twoich pracowników i czynnikami ryzyka, które mu zagrażają.

Przygotowaliśmy ten przewodnik, aby dać Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć proaktywny, ergonomiczny proces oceny ryzyka, w tym praktyczne narzędzia i potężną technologię, które pomogą Ci wykonać pracę.

Zaczynajmy.

Cel proaktywnej, ergonomicznej oceny ryzyka

Po pierwsze, zacznijmy od proaktywnej oceny ergonomii. Będzie to podstawą strategii i taktyki oceny ergonomicznej.

Celem całego procesu ergonomicznego jest identyfikacja i kontrola czynników ryzyka, które przyczyniają się do zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Celem Państwa procesu oceny ergonomicznej jest w szczególności jak najskuteczniejsze i jak najdokładniejsze zidentyfikowanie tych czynników ryzyka.

Zalecamy i pomagamy pacjentom w przyjęciu proaktywnego podejścia do tego zagadnienia. Jeśli ocena ergonomiczna przeprowadzana jest dopiero po wystąpieniu urazu, jest już za późno. W przypadku wystąpienia urazu, należy przeprowadzić ocenę. Ale to, co naprawdę musisz zrobić, to stanąć przed problemem.

Rozpocznij proaktywny proces oceny ergonomicznej, który natychmiast, agresywnie i bezustannie identyfikuje czynniki ryzyka prowadzące do powstania MSD. Jeśli zaangażujesz się w ten proces i będziesz go realizował, zawsze będziesz miał solidne podstawy, na których będziesz mógł podejmować mądre decyzje i podejmować proaktywne działania w celu zmniejszenia ryzyka zanim dojdzie do urazu. Można to zrobić tylko wtedy, gdy dane są zawsze w zasięgu ręki dzięki proaktywnym ocenom.

Przyjmij podejście proaktywne. Korzyści jest wiele, a wynik końcowy jest jasny: to działa.

Dopiero zaczynasz? Oto Twoja ergonomiczna lista kontrolna oceny

Gotowy do rozpoczęcia proaktywnej oceny ergonomicznej? Jest kilka decyzji do podjęcia i rzeczy do zrobienia, zanim wskoczysz i zaczniesz.

Oto twoja lista kontrolna do rozpoczęcia:

Krok 1: Wybierz wskaźniki, które określają, jak wygląda sukces w perspektywie krótko- i długoterminowej.

Metryka ergonomii, którą ustawisz na początku procesu, będzie twoją północną gwiazdą, kierującą twoimi działaniami i zapewniającą postęp w realizacji celów.

Krok 2: Wybierz swój zespół ds. oceny ergonomii

Ergonomiczny zespół ds. oceny ryzyka powinien być multidyscyplinarny. Każda osoba w zespole powinna mieć jasno określone role i obowiązki, które powinny być jasno i regularnie przekazywane. Każdy członek zespołu powinien być odpowiedzialny za swoje zadania i obowiązki.

Krok 3: Należy wybrać wspólny zestaw metod i narzędzi oceny ergonomicznej.

Wybór wspólnego zestawu ergonomicznych metod i narzędzi oceny ryzyka sprawia, że wszyscy znajdują się na tej samej stronie i zapewnia spójne, wiarygodne dane oraz indywidualne porównania między witrynami, działami, stanowiskami i zadaniami.

Krok 4: Przeszkolenie zespołu w celu zapewnienia, że może on przeprowadzać dokładne i skuteczne oceny

Złe dane mogą być gorsze niż brak danych w ogóle. Zapobiegaj temu problemowi, upewniając się, że każdy członek zespołu ds. ergonomii posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do wypełniania swoich ról i obowiązków. Dokładne i skuteczne oceny są podstawą procesu ergonomii.

Krok 5: Ustalenie sposobu zarządzania danymi dotyczącymi ergonomii i ich wykorzystania

Nie pozwól, aby Twoje ciężko zapracowane dane dotyczące ergonomii poszły na marne! Upewnij się, że prawidłowo przechowujesz dane w dobrze zaprojektowanym systemie zarządzania. Posiadanie właściwych danych zawsze w zasięgu ręki pozwala na podejmowanie inteligentnych decyzji dotyczących alokacji zasobów.

Koniec z lataniem w ciemno

Rozpoczęcie od proaktywnej oceny ergonomii poprzez wykonanie tych kroków jest jak oprzyrządowanie samolotu przy pomocy niezbędnych narzędzi i technologii dla bezpiecznego lotu. Będziesz kierował się danymi, które umożliwią Ci przejście od zgadywania i błędnej intuicji do precyzyjnego kierunku i świadomego podejmowania decyzji.

Zebrane dane poinformują Cię, czy Twoje miejsce pracy jest obciążone ryzykiem MSD. A może ogólnie rzecz biorąc nie jest to złe, ale istnieje kilka punktów zapalnych, które wymagają Twojej uwagi.

Tak czy inaczej: jeśli nie przeprowadzisz proaktywnej, ergonomicznej oceny ryzyka, nie będziesz wiedział. A ty lecisz na ślepo.

Więc nie czekaj do następnego urazu, żeby zacząć! To jak czekanie, aż twój samolot uderzy w ziemię.

Dobra wiadomość jest taka, że teraz jest świetny czas na start, a my cię kryjemy.