Dom

Jak znaleźć najlepszy wentylator do swojego domu?


Utrzymanie komfortowego klimatu w Twoim domu jest wyzwaniem, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę wpływ klimatyzacji i ogrzewania na Twój rachunek za energię. Wybór najlepszych wentylatorów sufitowych do Twojego domu pomaga utrzymać chłód w lecie, a nawet ciepło w zimie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, musisz zrozumieć, jak działają różne rodzaje energooszczędnych wentylatorów i jak używanie wentylatora sufitowego z klimatyzacją może pomóc obniżyć koszty energii.

Czy wentylatory zużywają dużo energii elektrycznej?
Uruchomienie wentylatora wymaga znacznie mniej energii elektrycznej niż uruchomienie klimatyzatora; wentylatory sufitowe zużywają średnio około 15-90 watów energii, a wentylatory wieżowe około 100 watów. Najlepsze wentylatory sufitowe, okienne, wieżowe i całoroczne zużywają tylko ułamek energii zużywanej przez klimatyzator. Właściwe wykorzystanie wentylatorów może pomóc obniżyć koszty energii, ale chociaż wentylatory wydają się być jednymi z najprostszych urządzeń chłodzących, to jednak działają one wydajnie tylko wtedy, gdy wiesz, jak ich używać - czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki, jak efektywnie uruchomić wentylator!

Energooszczędne wentylatory sufitowe

Wentylatory sufitowe to duże wentylatory, które mocowane są do sufitu i działają poprzez cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, spychając powietrze w dół. Tworzy to efekt "chłodzenia wiatrem", który zapewnia ulgę poprzez chłodzenie wyparne. Wentylatory sufitowe są instalowane na stałe i zapewniają odciążenie cieplne tylko w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane.

Wiatraki biurowe

Ile energii zużywają wentylatory sufitowe?
Ile energii zużywa wentylator sufitowy zależy od jego wielkości. Wentylator z 36-calowymi łopatkami zużywa około 55 Watt. Wentylator o łopatkach 48-calowych zużywa zazwyczaj 75 W, podczas gdy wentylator o łopatkach 52-calowych 90 W.

Zalety wentylatorów sufitowych
Wentylatory sufitowe mają wiele zalet:

 • Są one tańsze niż klimatyzacja czy wentylatory w całym domu.
 • Są łatwe do zainstalowania.
 • Zapewniają oświetlenie oprócz odciążenia cieplnego (lub mogą być doposażone w światła).
 • Zużywają one mniej energii, zwłaszcza w przypadku wentylatorów o klasie energetycznej ENERGY STAR®.
 • Są one dostępne w wielu różnych stylach i rozmiarach.
 • Zastosowanie wentylatora sufitowego z klimatyzacją może pomóc utrzymać chłód nawet przy wyższym ustawieniu termostatu klimatyzacji.

Wady wentylatorów sufitowych
Fani sufitu mają kilka wad:

 • Odciążenie cieplne jest ograniczone do tego samego pomieszczenia co wentylator.
 • Wentylatory zapewniają tylko ulgę cieplną ludziom, a nie samemu pomieszczeniu.
 • Uruchomienie wentylatora, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu, powoduje marnowanie energii elektrycznej.
   

Energooszczędne wentylatory dla całego domu

Biorąc pod uwagę ich wielkość, nie jest zaskoczeniem, że wentylatory domowe zużywają więcej energii niż wentylatory sufitowe. Dokładne ilości energii różnią się w zależności od wielkości silnika wentylatora, ale większość wentylatorów w całym domu zużywa od 120 do 600 watów, zgodnie z danymi Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej - ale jest to wciąż znacznie mniej energii niż w przypadku centralnej klimatyzacji.

Ile energii zużywają wentylatory całego domu?
Biorąc pod uwagę ich wielkość, nie jest zaskoczeniem, że wentylatory domowe zużywają więcej energii niż wentylatory sufitowe. Dokładne ilości energii różnią się w zależności od wielkości silnika wentylatora, ale większość wentylatorów w całym domu zużywa od 120 do 600 watów, zgodnie z danymi Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej, ale jest to wciąż znacznie mniej energii niż w przypadku centralnej klimatyzacji.

Zalety wentylatorów całego domu

 • zapewniają ulgę cieplną dla całego domu,
 • zapewnić wentylację strychu oprócz chłodzenia domu, oraz
 • zużywają mniej energii niż centralna klimatyzacja.
 • Wady wentylatorów całego domu

Z drugiej strony:

 • może być głośno;
 • może zmniejszyć wydajność klimatyzacji;
 • wymagają profesjonalnej instalacji;
 • wymagają szczelnych pokryw wentylacyjnych w okresie zimowym; oraz
 • może wciągać tlenek węgla i inne materiały do spalania z pieców, podgrzewaczy wody i urządzeń zasilanych gazem w przypadku braku odpowiedniej wentylacji.
   

Energooszczędne wentylatory okienne

Wentylatory okienne (czasami nazywane również skrzynkowymi) są instalowane w otwartych oknach, aby umożliwić przepływ powietrza do i z domu. Podczas gdy często stosuje się je do cyrkulacji powietrza w pojedynczych pomieszczeniach, wentylatory okienne mogą być ustawione tak, aby chłodzić cały dom, niektóre z nich wydmuchują gorące powietrze z domu, podczas gdy inne pobierają chłodne powietrze.

Ile energii zużywają wentylatory okienne?
Podobnie jak inne typy wentylatorów, wentylatory okienne zużywają mniej energii niż jednostki klimatyzacyjne. Większość wentylatorów okiennych zużywa zazwyczaj od 35 do 100 watów, w zależności od marki i modelu.

Zalety wentylatorów okiennych
Jeden lub kilka wentylatorów okiennych ma kilka zalet:

 • Są one tańsze niż wentylatory sufitowe czy domowe.
 • Zasysają świeże powietrze z zewnątrz.
 • Są łatwe w montażu i demontażu.
 • Do chłodzenia domu można użyć kilku wentylatorów.

Wady wentylatorów okiennych
Wady wentylatorów okiennych są następujące:

 • Wymagają wielu urządzeń do chłodzenia całego domu.
 • Jamy powietrzne otaczające wentylatory muszą być zablokowane dla uzyskania maksymalnej wydajności.
 • Są one mniej atrakcyjne niż inne opcje wentylatorów.
   

Energooszczędne wentylatory wieżowe

Wentylatory wieżowe to przenośne wentylatory pionowe przeznaczone do zwiększenia cyrkulacji. Wentylator wieżowy nie wprowadza powietrza z zewnątrz, lecz przemieszcza powietrze już w domu, opierając się na chłodzeniu wiatrem w celu zapewnienia ulgi cieplnej.

Ile energii zużywają wentylatory wieżowe?
Wiele modeli wentylatorów wieżowych zazwyczaj zużywa od 48 do 100 watów do pracy, w zależności od ustawienia mocy. Większość wentylatorów wieżowych ma co najmniej trzy ustawienia prędkości obrotowej.

Zalety wentylatorów wieżowych
Wentylatory wieżowe oferują kilka korzyści:

 • Występują w szerokiej gamie kolorów i stylów, w tym w modelach bez ostrza.
 • Można je łatwo przenosić pomiędzy pokojami.
 • Zazwyczaj są one przystępne cenowo.

Wady wentylatorów wieżowych
Z drugiej strony, fani wieży mają kilka wad:

 • Mają one ograniczony zasięg ruchu powietrza.
 • Zajmują powierzchnię podłogi.
 • Potrafią uwięzić kurz i sierść.
   

Inteligentne wentylatory

Inteligentne wentylatory mogą włączać i wyłączać się, gdy pomieszczenia osiągną określoną temperaturę lub wykrywać, kiedy pomieszczenie jest zajęte przez energooszczędne timery lub czujniki ruchu. Inteligentne wentylatory, które można podłączyć do inteligentnych asystentów domowych, są częścią rosnącej fali produktów automatyki domowej i mogą pomóc zmniejszyć ogólne koszty energii.

Czy inteligentne wentylatory oszczędzają energię?
Według danych US General Services Administration, inteligentne wentylatory mogą obniżyć koszty energii od 4 do 11 procent. Oprócz wyłączania przy optymalnych temperaturach i w odpowiedzi na puste pomieszczenia, inteligentne wentylatory oszczędzają również energię poprzez regulację prędkości obrotowej wentylatora w odpowiedzi na zmiany temperatury.

Zalety inteligentnych wentylatorów
Inteligentne wentylatory mają wiele różnych zalet:

 • Są one bardzo energooszczędne.
 • Można je zaprogramować tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom chłodzenia w Twoim domu.
 • Aplikacje telefoniczne mogą kontrolować ich wykorzystanie.
 • Możesz śledzić temperaturę i obłożenie pomieszczeń za pomocą aplikacji.
 • Inteligentne wentylatory mogą łączyć się z urządzeniami smart home.

Wady inteligentnych wentylatorów
Wady inteligentnych fanów są nieliczne, ale ważne:

 • Są one droższe niż większość wentylatorów sufitowych.
 • Wymagają dodatkowych czynności przy instalacji (np. łączenia aplikacji).
 • Jak używać inteligentnego wentylatora
 • Jeśli masz inteligentnego asystenta lub koncentrator, taki jak Constellation Connect, możesz podłączyć się do inteligentnych wentylatorów i połączyć z innymi inteligentnymi technologiami w swoim domu. Poza ustawieniem smartfonów w celu wykrywania temperatury i obłożenia, możesz użyć technologii automatyki domowej do włączania wentylatorów po wejściu do drzwi lub możesz podłączyć wentylator do klimatyzacji lub termostatu z funkcją Wi-Fi-.

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące energooszczędnych wentylatorów sufitowych


P: Czy wentylatory sufitowe powinny być cały czas włączone?
A: Ponieważ wentylatory sufitowe zapewniają odciążenie cieplne dzięki zasadzie chłodzenia wiatrem, nie mają one wpływu na ogólną temperaturę w pomieszczeniu. Wentylatory sufitowe powinny być wyłączane, gdy pomieszczenie nie jest zajęte. Połączenie wentylatorów sufitowych z energooszczędnymi klimatyzatorami pomaga w regulacji temperatury w pomieszczeniu.

P:Czy wentylator sufitowy powinien latem obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara?
O:Nawet najlepsze wentylatory sufitowe nie pomogą Ci schłodzić się, jeśli łopatki obracają się w złym kierunku, a jeśli latem Twój wentylator sufitowy obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nie zapewni Ci to żadnej ulgi cieplnej. Latem należy ustawić wentylator tak, aby obracał się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby powietrze z wentylatora wydmuchiwane było prosto w dół.

Latem należy uruchomić wentylator sufitowy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a zimą w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

P:W którą stronę powinien iść mój wentylator sufitowy w zimie?
O:Ciepłe powietrze się podnosi. Zimą chcesz, aby twój wentylator wypchnął ciepłe powietrze z sufitu z powrotem na podłogę. Aby to zrobić, wentylator sufitowy powinien obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

P:Jak można stwierdzić, czy wentylator porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara?
O:Dobre pytanie! Stań bezpośrednio pod wentylatorem podczas jego pracy. Jeśli łopatki obracają się w prawo, a następnie w dół, wentylator porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli łopatki obracają się w lewo, a następnie w dół, wentylator obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. (A jeśli wentylator obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, należy poczuć chłodny wiatr dmuchający na ciebie!)

P:Jak mogę zmienić kierunek pracy wentylatora sufitowego?
O:W niektórych modelach wentylatorów sufitowych można znaleźć mały przełącznik lub linkę do zmiany kierunku obrotów wentylatora, lub wentylator mógł być wyposażony w pilota. W niektórych modelach inteligentny obrót wentylatora można zmienić za pomocą aplikacji wentylatora.

P:Wentylatory sufitowe vs. klimatyzatory - które zużywają więcej energii?
O:48-calowy wentylator sufitowy spala około 75 watów. Dla porównania, w tym samym okresie klimatyzator okienny zużywa od 500 do 1 440 W. Centralne systemy klimatyzacyjne zużywają jeszcze więcej energii: do 3500 watów.

Wentylatory sufitowe zużywają 75 W na godzinę, jednostki ac - 500 do 1400 W na godzinę.

Przy zakupie klimatyzatora zalecane jest szukanie jego oceny SEER. Stworzona przez podzielenie wydajności chłodniczej urządzenia przez pobór energii, ocena SEER jest dobrym wskaźnikiem efektywności energetycznej urządzenia klimatyzacyjnego (wyższe oceny SEER są najbardziej efektywne energetycznie). Wentylatory nie mają współczynnika SEER, ponieważ w rzeczywistości nie chłodzą swojego otoczenia.

P:Czy powinienem używać klimatyzacji z moim wentylatorem sufitowym?
OUżycie wentylatora sufitowego w połączeniu z klimatyzacją może zmniejszyć obciążenie klimatyzatora. Dzięki cyrkulacji powietrza, wentylatory sufitowe pomagają w wydmuchiwaniu klimatyzowanego powietrza w całym pomieszczeniu. Zwiększa to ulgę cieplną zapewnianą przez wentylatory i często oznacza, że można obniżyć temperaturę termometru klimatyzacyjnego.

Kiedy wszystko jest już powiedziane i zrobione, ważne jest, aby poświęcić swój czas na wybór pomiędzy rodzajami wentylatorów do domu. Zastanów się, jak będzie działał Twój wentylator, biorąc pod uwagę wielkość Twojego pokoju i zwróć uwagę na temperatury, których doświadczysz przez cały rok. Kiedy już znasz odpowiedzi na te pytania, możesz zdecydować, jakie typy wentylatorów będą najlepsze dla twojego domu i jaką rolę chcesz, aby odegrały one w twoich systemach ogrzewania/chłodzenia. Jeśli chodzi o oszczędności w zużyciu energii, dodanie energooszczędnych wentylatorów może być Twoją odpowiedzią na to, aby utrzymać Twój dom w chłodzie, kiedy tego najbardziej potrzebujesz.