Zszywacze elektryczne kontra ręczne: Które są lepsze?

Zszywacze pozwalają na szybsze ukończenie projektów i uzyskanie bardziej spójnych wyników. Istnieje wiele typów zszywaczy, w tym wersje ręczne i elektryczne. Jeśli chodzi o zszywacze ręczne i elektryczne, co jest lepsze? Odpowiedź będzie zależała od Twojego projektu, Twoich umiejętności, siły chwytu i tego, jak często zamierzasz używać zszywaczy.

Ręczne zszywacze

Ręczne zszywacze są tańsze i w większości przypadków łatwiejsze w obsłudze niż elektryczne. Ręczne zszywacze wystrzeliwują po naciśnięciu spustu i kontrolują czas od wystrzelenia jednego zszywacza do następnego. Nie posiadają one sznurków ani baterii i są mniejsze i łatwiejsze w manewrowaniu niż elektryczne zszywacze.

Wielokrotne naciskanie spustu na ręczny zszywacz może być trudne dla rąk. Podobnie jak szczypce do zszywania ręcznego, które mogą być używane w połączeniu ze zszywaczami ręcznymi w różnych rzemiosłach i lekkich zastosowaniach komercyjnych, ręczne zszywacze wymagają dobrej siły chwytu i wytrzymałości. Przy używaniu tych narzędzi może wystąpić zmęczenie, a nawet skurcze w rękach, gdy trzeba będzie ich wielokrotnie używać przy dużych zadaniach. Wyniki uzyskane przy użyciu zszywacza ręcznego mogą być niespójne, w zależności od siły, z jaką zszywka jest nakładana na powierzchnię. Zszywacze ręczne mogą również zakleszczać się częściej niż zszywacze elektryczne.

Ręczne zszywacze są dobre do okazjonalnych projektów wokół domu i do projektów rzemieślniczych. Prace, które wymagają precyzyjnego pozycjonowania materiałów lub ich regulacji, często wymagają użycia lekkiego, ręcznego zszywacza, który można odłożyć, podnieść i użyć, a następnie odłożyć podczas regulacji materiałów i przygotowania do kolejnego zszywania.

Elektryczne zszywacze

Każda praca, która wymaga wielokrotnego zszywania, będzie łatwiejsza dzięki elektrycznemu zszywaczowi. Wykorzystują one baterie lub przewody do zasilania elektrycznego. Dzięki elektrycznemu zszywaczowi, Twoje ręce mają przerwę, ponieważ siła napędowa zszywacza pochodzi z innego źródła niż Twoje ręce.

Elektryczne zszywacze są droższe niż wersje ręczne i zazwyczaj powodują więcej wypadków ze względu na ich bardziej automatyczną pracę. Na szczęście, elektryczne zszywacze są zazwyczaj wyposażone w zabezpieczenia lub zamki, które zapobiegają ostrzałowi w przypadku niewłaściwego użycia. Niektóre wersje tych automatycznych, zasilanych elektrycznie zszywarek są uniwersalne i mogą strzelać do zszywek, gwoździ lub plecionek. Jeśli myślisz, że będziesz często używać zszywaczy do projektów typu "zrób to sam", elektryczny zszywacz może być dobrym rozwiązaniem. Zszywacze elektryczne są dobre na podłogi, wykładziny dywanowe, izolację, montaż ekranów i tapicerki. Mogą nie zmieścić się w ciasnych przestrzeniach, podobnie jak zszywacze ręczne, ale będą wbijać zszywki pod nietypowymi kątami, gdzie naciśnięcie spustu zszywacza ręcznego byłoby trudne lub nawet niemożliwe.

Który zszywacz jest lepszy do twojej pracy?

Ustalenie, który typ zszywacza jest najlepszy do Twojej pracy, zależy od kilku zmiennych czynników. Jeśli zamierzasz regularnie używać zszywacza do większych projektów, takich jak wykładziny dywanowe, montaż papy dachowej, naprawa dużych powierzchni tapicerskich lub montaż izolacji, najlepszym rozwiązaniem może być zszywacz elektryczny. Pomyśl o przenośności - zszywacze elektryczne są zazwyczaj cięższe i trudniejsze do przenoszenia niż lekkie, ręczne zszywacze. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz pomocy przy przykładaniu zszywek do drewna lub przez wykładzinę dywanową i podłogę, zszywacz elektryczny przejmuje aspekt mocy.

Wszechstronność jest również brana pod uwagę. Rodzaj zszywki, której będziesz musiał użyć, będzie się różnić w zależności od tego, co zapinasz. Zszywki dostępne są w wersji płaskiej lub okrągłej, o różnych szerokościach korony. Czynnikiem jest również długość nóg. Wersja okrągła jest lepsza do zabezpieczenia formowania lub zabezpieczenia przewodów i okablowania, natomiast wersja płasko-koronkowa jest lepsza, jeżeli zszywka powinna być szczelna i przylegać do łączonych materiałów.

Dla rzemiosła i innych okazjonalnych zadań, takich jak szybkie naprawy, ręczny zszywacz powinien działać idealnie. Jednak duże projekty, takie jak wymiana wykładziny dywanowej, montaż izolacji, naprawa wielu ekranów okiennych lub montaż listew drewnianych i listew przypodłogowych, wymagają zastosowania zszywacza elektrycznego.

Obawy związane z bezpieczeństwem

  • Zawsze, gdy pracujesz z zszywaczem, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Przed użyciem zszywacza należy przeczytać instrukcje i podręczniki oraz zapoznać się z funkcjami bezpieczeństwa narzędzia. Upewnij się, że zszywki, których używasz, są kompatybilne z twoim narzędziem; niewłaściwy rodzaj zszywek może spowodować zacięcie.
  • Podczas używania zszywacza zawsze używaj ochrony oczu i rękawic. Przed naciśnięciem spustu sprawdź podwójnie, jak pozycjonujesz zszywacz. Niektóre modele mają na sobie dużą strzałkę, która przypomina o tym, który koniec zszywacza wychodzi, aby pomóc Ci uniknąć wystrzelenia zszywacza w rękę, klatkę piersiową lub w kogoś stojącego w pobliżu. Traktuj zszywki z taką samą ostrożnością i szacunkiem dla bezpieczeństwa jak broń, ponieważ na wiele sposobów, zszywki są bardzo podobne do prawdziwych pistoletów. W niewłaściwych rękach, lub gdy są używane niedbale lub niewłaściwie, mogą spowodować wiele uszkodzeń, do ciężkich i trwałych obrażeń włącznie.
  • Podczas używania zszywacza nie należy rozpraszać uwagi, w tym także innych osób, które nie pomagają ci w wykonywaniu zadania, poza miejscem pracy. Miejsce pracy i tak nie jest miejscem dla dzieci, ale w przypadku korzystania z elektronarzędzi i zszywaczy, jest ono podwójne.
  • Uważaj na umieszczenie przy wbijaniu zszywek lub paznokci. Jeśli przypadkowo spróbujesz wbić zszywkę lub gwóźdź w materiał, w który strzelasz, możesz stworzyć efekt rykoszetu; gwóźdź lub zszywka odleci w kierunku, którego się nie spodziewałeś, co może spowodować obrażenia.
  • Nigdy, przenigdy nie celuj w inną osobę zszywaczem. Szorstka obudowa lub chowanie się, gdy w pobliżu znajduje się zszywacz, jest niebezpieczne, nieostrożne, a tak, płasko-głupie. Nie rób tego. Gdy nie używasz zszywacza, przechowuj go w zabezpieczonej, zamkniętej walizce lub szafce, do której dzieci, w tym nastolatki, nie mogą się dostać. Młode osoby powinny zostać poinformowane, że zszywacze, podobnie jak wszelkie narzędzia, nie są zabawkami. Oni na pewno dostaniesz punkt, jeśli rozproszysz uwagę i wbijesz zszywkę w dłoń, ale nie powinno to spowodować urazu i towarzyszącej ekspostulacji, aby wyjaśnić, że zszywki nie są do zabawy.