Maksymalizacja produktywności to beznadziejne zadanie przed urlopem?

W miarę jak zbliżają się terminy, a praca wymaga coraz więcej czasu, w jaki sposób możemy uwzględnić czas wolny i dodatkowe imprezy towarzyskie? Jak poradzić sobie z koniecznością wykonania większej ilości pracy w krótszym czasie?

To normalne, że czujemy się rozproszeni.
W jaki sposób możemy maksymalnie wykorzystać każdy dzień roboczy z dodatkową presją i rozpraszaniem uwagi podczas zbliżającego się święta? Czy mamy wystarczająco dużo czasu i energii, aby cieszyć się wolnym czasem?

Zazwyczaj każdego dnia zdarza się, że zdolność do skupienia się i zakończenia zadania staje się frustrująco nieuchwytna. Bez względu na to, czy chodzi o uderzenie w blok, czy o poważne załamanie, jak na przykład "dip na 15:00" - kiedy nawet próba przebudzenia się przy biurku wydaje się niemożliwa!? (Tak, krótka drzemka energetyczna może być tym, czego potrzebujesz!)

A co z tymi momentami, kiedy patrzysz na słowa na ekranie... ale koncentracja dryfuje? Pewnie, wkrótce pojawią się pomysły na więcej kawy lub czekolady.

Chęć pozostania na swoim miejscu i przepychania się bez względu na wszystko, w nadziei, że wykonasz zadania lub osiągniesz inny stan przepływu, jest tak samo nałogowa jak kawa.

Może to jednak prowadzić do podejmowania kompromisowych decyzji, niższej jakości pracy, popełniania błędów lub przekraczania terminów. A kiedy ten przymus pozostania na miejscu pozostawia nas przyklejonych do naszych siedzeń - może to być nawet szkodliwe dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

To zupełnie normalne, że czujemy się rozproszeni, utknięci lub zmierzamy w kierunku załamania.

To właśnie to, co robisz z tą świadomością, robi różnicę.

Czy te chwile mogą stanowić większą szansę na zwiększenie wydajności? Czy robienie większej ilości przerw może również poprawić samopoczucie? Czy wyjdziesz z biura na czas?

W skrócie - tak.

Obejmij przerwy
Aby stało się to nowym, pomocnym nawykiem, trzeba będzie z tym wytrwać. Lubisz uczyć się częściej używać lewej ręki, kiedy prawa ręka dominuje przez większą część Twojego życia (lub na odwrót). Jak każda technika świadomościowa wymaga czasu.

W moich firmowych Warsztatach Aktywnych mówię do ludzi - "jak tylko dotrzecie do punktu, w którym czujecie, że wydajność jest zagrożona - pisarze blokują lub po prostu mają poczucie, że chcą coś skończyć, a nie utrzymać jakość i opiekę - jak tylko zauważycie ten punkt, zamieńcie go w okazję do ruchu".

Odsuń się od ekranu

Zdolności poznawcze mogą się zmniejszać w ciągu dnia, ale jeśli tworzysz regularne przerwy - najlepiej odchodząc od ekranu, poruszając się, rozciągając lub otrzymując świeże powietrze podczas spaceru na zewnątrz - zapewniasz umysłowi i ciału to, czego chcą:

- więcej ruchu

- poprawa przepływu krwi

- więcej tlenu

- przerwy poznawcze.

Te "utkwione przy biurku" momenty mogą stać się wyzwalaczami aktywności.

Przejdź się po biurze, przejdź się po schodach, aby trochę poćwiczyć lub wykonaj kilka odcinków, patrząc przez okno lub bawiąc się towarzysko. Wszystkie te czynności mogą prowadzić do lepszego samopoczucia i większej produktywności.

Jest to naturalne zachowanie i może stać się cnotliwym cyklem. Robisz więcej tego, co jest dobre dla twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Fizycznie, psychicznie i emocjonalnie.

Jesteś w stanie osiągnąć bardziej satysfakcjonujące wyniki

Niedawne badanie wydajności w miejscu pracy wykazało, że najbardziej produktywni pracownicy nie spędzają więcej godzin w pracy niż inni. W rzeczywistości to właśnie oni robili regularne, znaczące przerwy. Najbardziej produktywni pracownicy pracowali krócej niż godzinę, zanim zrobili sobie około kwadransową przerwę.

Można to przełamać nieco dalej - dążąc do podobnego stosunku, ale z nieco częstszymi przerwami, takimi jak rutyna 20-8-2.

Kolejne nagrody czekają na Ciebie, gdy odkryjesz szerszą gamę ruchów poprawiających samopoczucie dostępnych w Twoim środowisku pracy, w tym także tych udoskonalonych w ramach praktyk ciała umysłowego. Mogą one pomóc w rozwiązaniu innych potrzeb i problemów. Na przykład - istnieją ruchy, które pomagają regulować stres i redukować niepokój, poprawiać postawę ciała oraz łagodzić zmęczenie i ból. Mogą one również poprawiać przejrzystość, koncentrację i relaks.

Poprzez nadanie priorytetu regularnym ruchom każdego dnia, zyskasz więcej niż tylko lepsze zdrowie. Możesz nawet rozpocząć swój urlop pełen energii i satysfakcji!

Szukasz artykułów biurowych? Zaglądnij tutaj: https://alibiuro.pl/